Vše o domácím vaření piva.

Pivní recepty, diskuze, sestavení vlastní várky, výměna zkušeností.

Tento web vznikl proto, že jsem nikde nenašel na jednom místě evidenci várek, pivní výpočty, výpočet nákladů na várku, sdílené recepty, diskuzi a výměnu zkušeností. Zde jsem se pokusil dát na jedno místo vše, co může domovarník potřebovat pro svá díla.

Než začnete, zaregistrujete se a přihlašte. Poté si upravte hodnoty ve svém nastavení (například kliknutím na své přihlašovací jméno). Poté si vytvořte sklad sladu, chmele a kvasnic - budete je potřebovat pro sestavování várek. Pokud chcete mít zjednodušený přehled i z pohledu jakoby firmy (tedy včetně nákladů na nákup zařízení pro pivovar), ukládejte si také tyto náklady. V budoucnu vám to může usnadnit rozhodování o přechodu z domácího vaření na podnikání. Teprve po naplnění skladu můžete vytvářet své vlastní várky z receptů, které si vytvoříte, nebo které vytvořil někdo jiný a veřejně je nasdílel.

Na základě vložených údajů o surovinách, cenách nákupu a efektivity vaší varny (zjistíte experimentálně po několika prvních várkách) umí aplikace odhadnout budoucí barvu, hořkost a stupňovitost piva. Na začátku si tedy řeknete, jaké chcete pivo, a laděním várky se dostanete k požadovaným parametrům. Pokud během vaření nic nepokazíte, dostanete požadovaný výsledek.

Výběr receptu není nutně závazný, dle potřeby lze upravit výběr surovin k obrazu svému. Není tedy nutné vytvářet zvlášť recepty pro každou odchylku. Pokud se vám nějaký recept vydaří, neškudlete si ho pro sebe a sdílejte ho s ostatními.

Pro formu ještě dodávám, že domácím vařením piva se dostáváte pod zákon č. 353/2003 Sb. o spotřebních daních. Ten vám nařizuje domácí vaření ohlásit celní správě a do objemu 200 litrů za rok nepodléháte placení spotřební daně. Pokud se se svým pivem začnete někde chlubit, doporučuju řídit se zákonem.

Používání této aplikace je zcela bezplatné a neobsahuje žádné skyté placené funkce.